Lecznicze działanie dwutlenku węgla CO2 polega na rozszerzeniu naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych spowodowanym wydzielaniem się w skórze ciał histamino podobnych i acetylocholiny. Efektem takiego działania terapii CO₂ jest spadek ciśnienia krwi, zarówno normalnego jak i podwyższonego chorobowo. Opisany proces zachodzi bez udziału dodatkowego czynnika termicznego. Dwutlenek węgla obniża, bowiem wrażliwość receptorów zimna, podrażniając jednocześnie receptory ciepła. Następuje także otwarcie kapilar o około 300% w stosunku do sytuacji przed zabiegiem. Całkowite przekrwienie skóry poddanej wpływowi dwutlenku węgla wzrasta o około -600%. Zabiegi w gazowym dwutlenku węgla czyli tzw. Zabiegi suche zalecane są w przypadku współistniejących schorzeń kardiologicznych lub naczyniowych mózgu, gdzie stosowanie obciążających hydrostatycznie i termicznie kąpieli kwasowęglowych mokrych jest wykluczone.
Wyniki badań z artykułu - Ocena wpływu sztucznych kąpieli kwasowęglowych na układ krążenia , Paulina Wójcik, Hanna Tomczak
„Ciśnienie skurczowe, rozkurczowe oraz tętno zarówno u osób z prawidłowym ciśnieniem jak i nadciśnieniem uległo statystycznemu obniżeniu po serii zabiegów zarówno w grupie I jak i II. Wystąpiła istotna różnica pomiędzy grupami w wartości badanych parametrów bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. W grupie I (kąpiel mokra) zaobserwowano niewielki wzrost wartości ciśnienia oraz tętna, natomiast w grupie II (kąpiel sucha) zarówno po pojedynczym zabiegu jak i po serii 15 zabiegów widoczny był efekt spadku ciśnienia i tętna."