Masaże

masaze

Fizykoterapia

fizykoterapia

Relaks

relaks

Elektroterapia

masaz4Elektroterapia to dziedzina fizykoterapii zajmująca się leczeniem objawowym schorzeń, między innymi układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Do leczenia wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Elektroterapia przyspiesza też wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych. Wyróżnić można kilka rodzajów zabiegów elektroterapeutycznych.

Galwanizacja – polega na poddaniu tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Wywołuje pobudliwość nerwów i ukrwienie w okolicy poddanej zabiegowi, działa przeciwbólowo.
Wskazania: nerwobóle, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, porażenie nerwów obwodowych, stany pourazowe układu kostnego.

Jonoforeza - polega na wprowadzeniu przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą prądu stałego. Do jonoforezy mogą być używane tylko związki chemiczne ulegające dysocjacji elektrolitycznej.
Wskazania: przykurcz spowodowany blizną, utrudniony zrost kostny, nerwobóle, zespół rwy kulszowej, stany zapalne stawów, stany zapalne skóry i tkanek miękkich.
Przeciwwskazania: uczulenie na lek.

Prady diadynamiczne DD – prądy modulowane małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Główną zaletą tych prądów jest silne działanie przeciwbólowe, co objawia się długotrwałym podwyższeniem progu odczuwania bólu.
Wskazania: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, dyskopatia, zespół rwy kulszowej i ramiennej zanik mięśni w wyniku bezczynności, nerwobóle, migreny, porażenie obwodowego nerwu twarzowego, półpasiec.

Elektrostymulacja – polega na stymulacji pracy mięśni za pomocą prądu. Impulsy aplikowane są przy użyciu elektrod punktowych oraz działających na całym obszarze elektrod- pasów. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu (mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm płynącego z przerwami prądu). Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego.

Prądy Kotz'a – trening zdrowych mięśni za pomocą stymulacji prądem średniej częstotliwości. Prądy Kotz'a mają zastosowanie zarówno w rehabilitacji, jak i w odnowie biologicznej i sporcie jako metoda wspomagania treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni. Prąd ten nie ma zastosowania w terapii mięśni z uszkodzonym przewodzeniem nerwowym.

Prądy interferencyjne ID – prądy średniej częstotliwości, które powstają w wyniku interferencji (tj. nałożenia się) w tkankach dwóch prądów przemiennych. Mają działanie przeciwbólowe, zwiększają przekrwienie naczyń. Zalecane są po ustąpieniu ostrego nasilenia dolegliwości.
Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn, zespoły bólowe kręgosłupa, dyskopatia, zanik mięśni w wyniku bezczynności, stany pourazowe i pooperacyjne mięśni, reumatyzm tkanek miękkich, nerwobóle.

Prądy Tens - prądy średniej i wysokiej częstotliwości silnie działające przeciwbólowo. Działanie przeciwbólowe oparte jest na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów.
Wskazania: ostre i chroniczne zespoły bólowe mięśni, kręgosłupa i stawów, nerwobóle.

Prądy Traberta – prądy charakteryzujące się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Poprzez działanie prądów Traberta na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.
Wskazania: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zespoły bólowe kręgosłupa, stany zwiększonego napięcia mięśniowego, zespoły niedokrwienne kończyn.

Przeciwwskazaniado elektroterapii:
aktywna gruźlica, uczulenie na leki stosowane w jonoforezie, aplikacje w okolicach oczu i serca, choroby układu krążenia, implanty elektroniczne, implanty metalowe, choroby nowotworowe, ubytki skórne i stany zapalne skóry, krwotoki, miesiączka, niejasne zmiany nowotworowe, zaburzenia czucia w miejscu przyłożenia elektrod, zespoły psychopatologiczne i psychoorganiczne, stwardnienie rozsiane, ciąża, zapalenie żył i naczyń głębokich.

Fotografie