Masaże

masaze

Fizykoterapia

fizykoterapia

Relaks

relaks

Kinesiology taping

kinesiotapingCO TO JEST KINESIOTAPING?

Jest to metoda opracowana w latach 80-tych XX w. przez japońskiego chiropraktyka dr Kenzo Kase. Polega ona na naklejaniu specjalnych plastrów w określonych miejscach ciała pacjenta. Plastry te charakteryzują się podobnymi właściwościami do ludzkiej skóry, w zakresie: grubości, ciężaru właściwego, oraz rozciągliwości (do około 130-140%). Dzięki odpowiedniej elastyczności, naklejone nie ograniczają zakresu ruchów.

EFEKT TERAEUTYCZNY

Działanie metody opiera się na szeroko rozumianej kinezjologii oraz zdolnościach naturalnego procesu samoleczenia organizmu. Istotą jest działanie sensoryczne poprzez stymulację na zakończeń nerwowych w skórze. Odpowiednie aplikacje pozwalają zwiększyć perfuzję pomiędzy skórą a powięzią, dzięki czemu poprawia się mikrokrążenie krwi i chłonki. Mechanizm ten umożliwia aktywację procesów samolecznia. Wszystkie aplikacje zostają poprzedzone odpowiednim badaniem i testami funkcjonalnymi.

ZASTOSOWANIE

Dzięki stosowanym aplikacjom można korzystnie oddziaływać na stan czynnościowy mięśni, powięzi, stawów, układu limfatycznego, czy nerwowego. Elastyczne właściwości plastra, oraz różne sposoby jego aplikacji doprowadziły do wyodrębnienia następujących technik:

  • mięśniowa,
  • powięziowa,
  • więzadłowa,
  • korekcyjna,
  • funkcjonalna,
  • limfatyczna.

Odpowiednio dobrane sposoby naklejenia, wpływają na normalizację napięcia mięśniowego, ułatwiają krążenie krwi i limfy, zmniejszają dolegliwości bólowe.

Metoda ta stanowi kolejne narzędzie fizjoterapeutyczne, które może być wykorzystywane nie tylko w dolegliwościach bólowych (kręgosłupa, stawów obwodowych) , ale również w takich przypadkach jak: zwichnięcia, skręcenia, urazy mięśni, stawów, obrzęki. Wspomagając proces leczenia przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia.

Metoda polega na aplikacji taśmy zgodnie z zasadami anatomii i kinezjologii. Metoda wspomaga pracę mięśni i stawów, zmniejsza dolegliwości bólowe, usuwa obrzęki limfatyczne. Po aplikacji, taśmy mogą być noszone przez kilka dni bez utraty swoich właściwości.

Zalety kinesiotapingu:

  • ciągłość terapii ( 24 godziny na dobę)
  • brak negatywnych odczuć skórnych u pacjenta
  • długi okres używania jednej aplikacji (3-5 dni)

Fotografie